W ostatnim czasie coraz więcej osób zaczyna interesować się esportem. Do niedawna dyscyplina ta traktowana była bardzo po omacku i bardzo często była wyśmiewana przez ludzi...

którzy nie rozumieli, czym jest tak naprawdę zawodowe granie w gry. Czy można zarobić poprzez granie? To jest bardzo dobre pytanie.

Esportowe gwiazdy
 
Jeżeli coś staje się popularne, to wiadomo, że za chwilę osoby, które się tym interesują znajdą w tej dziedzinie swoich idoli i będą uważali ich za gwiazdy. Nie inaczej jest w esporcie. Każda gra to tak jakby inna dyscyplina. Prosty przykład osobowy obracające się w świecie Counter Strike'a bardzo dobrze znają taka postać jak PashaBiceps. Jest to najbardziej rozpoznawalny Polak grający w tę grę. Jednocześnie jeden z najlepiej zarabiających graczy Counter Strike'a. Nie znamy dokładnych danych, ale jego zarobek to spora kwota. Podobnie mamy w grze, jaką jest League of Legends. MOBA ta zyskała na dużej popularności wśród graczy. Profesjonalni gracze zarabiają jedne z największych pieniędzy wśród esportowców. Najpopularniejszy koreański gracz LoLa o pseudonimie Faker obecnie grający w T1, znane wcześniej jako SKT1 podczas swojej 9-letniej kariery zarobił ponad 5 mln dolarów. Natomiast jeśli chodzi o nasze polskie podwórko najpopularniejszy gracz o pseudonimie Jankos grający obecnie w najbardziej rozpoznawalnej drużynie w Europie, jaką jest G2, może pochwalić się zarobkami w wysokości kilkudziesięciu tysięcy dolarów rocznie.

Tytuły esportowe
Do najbardziej dochodowych tytułów esportowych możemy zaliczyć kilka gier, jakimi są:
  • Dota 2 - osoby profesjonalnie grające w tę grę zarabiają najwięcej ze wszystkich. Jedna z pierwszych gier typu MOBA, przez wielu graczy uznawana za trudniejszą od Leauge of Legends.

  • Leauge of Legends - zarobki profesjonalnych graczy są nieznacznie mniejsze niż graczy Doty 2. 

  • Counter Strike: Globale Offesnsive - niegdyś najpopularniejsza gra. Obecnie znacznie traci na popularności. Zarobki profesjonalnych graczy są zdecydowanie niższe niż dwóch wyżej wymienionych gier.

  • VALORANT - najmłodszy tytuł spośród wszystkich wymienionych, który cały czas zyskuje na popularności. Uznawany przez wiele osób za pogromcę CS:GO. Zarobki profesjonalistów są spore, lecz w dalszym ciągu mniejsze od graczy Counter Strike'a.

  •  Overwatch - swoje lata świetności ma już za sobą. Niegdyś profesjonalni gracze otrzymywali spore sumy pieniędzy, lecz teraz gra ta przez wielu jest zapomniana.

Podsumowanie
Jak możemy zauważyć, ciężko jest określić dokładną kwotę, którą zarabiają esportowcy, jednak widoczne jest to, że są to duże pieniądze. Granie jako profesonlaista wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. Wymaga dużo poświęceń, ale także sporo wyżeczeń, a wysiłek włożony w treningi dużo kosztuje. Jeśli chcecie doswiedzieć się na temat zarobków poszczególnych graczy lub przeczytać ciekawe newsy esportowe koniecznie musicie zajrzeć na https://copernicup.pl gdzie znajdziecie wszystko, co chcecie wiedzieć o esportowym świecie.