Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy wymagają, by podczas wykonywania różnych prac odpowiednio zabezpieczyć swoje ciało przed potencjalnymi wypadkami.

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy – niezbędne są takie elementy, jak kask ochronny, odzież ochronna oraz buty robocze damskie i męskie.W dzisiejszym artykule skupimy się na tym ostatnim elemencie ekwipunku pracownika i opowiemy, na co zwracać uwagę i jak wybrać odpowiednie buty bhp.

Buty robocze męskie, buty ochronne – jakie powinny mieć cechy?

Odzież ochronna i trzewiki robocze ochronne (https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/odziez-ochronna-i-bhp/odziez-i-obuwie/obuwie.html) mają za zadanie chronić ciało pracownika przed urazami. Nietrudno się więc domyślić, że – po pierwsze – powinny być wykonane z najwyższej jakości mocnych materiałów, po drugie powinny być odpowiednio wzmocnione w newralgicznych miejscach (najbardziej narażonych na urazy). Jeśli chodzi o damskie i męskie buty robocze to dobrze, aby miały metalowe wstawki (w okolicach palców) oraz wzmocnioną podeszwę. Ponadto obuwie robocze powinno być wodoodporne, ale musi jednocześnie zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. W zależności od charakteru pracy – pracownikowi mogą grozić rozmaite niebezpieczeństwa. Od uderzenia ciężkim przedmiotem w stopę aż po wylanie się jakiejś żrącej substancji chemicznej. Należy więc wziąć pod uwagę wiele parametrów, które zapewnią maksymalną ochronę stóp. Istotne są również użyte do produkcji butów i odzieży materiały – mocne, ale i zapewniające swobodę ruchów, a także ognioodporne. Przydatne są właściwości antypoślizgowe, a buty robocze najczęściej posiadają właściwości antyelektrostatyczne. Nie bez znaczenia jest design. Współczesne obuwie profilaktyczne i ochronne cechuje się ponadczasowym wzornictwem i wizualnie przypomina obuwie outdoorowe.

Jakie obuwie robocze budowlane kupić w sklepie bhp?

Jednym z rodzajów obuwia ochronnego jest obuwie robocze budowlane. Na jakie buty się zdecydować, jeśli czeka cię praca na budowie? Musi to być obuwie, które ochroni stopę przed urazami mechanicznymi, a więc sprawdzą się buty robocze ze wzmocnionym noskiem. Ze względu na obecność błota i wody na budowie warto się zaopatrzyć w buty robocze antypoślizgowe oraz wodoodporne, a jeśli chodzi o fason – zdecydowanie wyższe, ponad kostkę. Buty muszą być wykonane z mocnych odpornych na czynniki mechaniczne materiałów – tak, by zapewnić ochronę na przykład przed przebiciem gwoździem czy innym ostrym elementem. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie wkładka antyprzebiciowa. Istotnym elementem tego typu obuwia ochronnego jest trwała podeszwa (sprawdzi się poliuretan o podwójnej gęstości).

Jakie obuwie ochronne letnie kupić na lato w sklepie bhp?

Warto wiedzieć, że odpowiednie obuwie ochronne powinno być dostosowane do pogody. Hermetyczne wysokie i ocieplone buty podczas upałów zdecydowanie się nie sprawdzą, a wręcz zaszkodzą. Na stopach mogą wówczas powstać pęcherze czy bolesne otarcia. Buty na lato muszą zapewniać właściwą cyrkulację powietrza, czyli być po prostu przewiewne. Zamiast wysokich butów typu trapery lepiej sprawdzą się półbuty robocze, które nie zasłaniają kostki. Producenci obuwia roboczego mają w swojej ofercie modele butów na każdą porę roku. Są to więc: kalosze robocze, sandały robocze męskie i sandały ochronne damskie bhp, jak również buty medyczne czy gastronomiczne, a także różnego rodzaju obuwie zawodowe. Buty na lato także wyposażone są w odpowiednie zabezpieczenia, aby były to buty bezpieczne i zapewniające komfort termiczny nawet w czasie upałów. Wzmocnione noski czy antypoślizgowa podeszwa to swego rodzaju podstawa, jeśli chodzi o obuwie bhp. Wybór butów roboczych jest dziś bardzo duży. Ważne, aby kierować się wysoką jakością wykonania, ale i przeznaczeniem butów (w zależności od rodzaju wykonywanej pracy), a ponadto dostosowaniem ich do pory roku i panującej aury.